Poza walorami smakowymi, jagoda haskap (znana również jako honeyberry, jagoda kamczacka, Lonicera caerulea var. kamtschatica czy też wiciokrzew siny) posiada ogrom właściwości zdrowotnych. Te dwa czynniki sprawiają, że staje się ona coraz bardziej pożądanym elementem codziennej diety wielu Europejczyków. Zadajmy więc sobie pytanie - czy uprawa tej jagody w amatorskich warunkach jest warta zachodu?
W pierwszej kolejności chcemy rozwiać Wasze obawy. Pod względem uprawy, jagoda haskap jest rośliną o niewielkich wymaganiach. To doskonała wiadomość dla tych, którzy
chcą włączyć sprawdzone składniki odżywcze do domowej diety!
Rozpoczynając swoją przygodę z uprawą jagody haskap, warto się zastanowić nad szeregiem czynników. W ten sposób upewnimy się, że owoce będą pełnowartościowe - a do
tego pyszne!
Jagoda haskap preferuje gleby średnio żyzne do żyznych. Istotnym czynnikiem jest ich zasobność w próchnicę - wysoka jej zawartość sprzyja zdrowemu wzrostowi krzewów. Jagoda haskap doskonale się czuje na glebach piaszczystych-gliniastych o umiarkowanym stopniu wilgotności.
Należy zwrócić szczególną uwagę na poziom wód podziemnych i możliwość podtopienia terenu uprawy. Te dwa czynniki są źle tolerowane przez krzewy jagody - zbyt podmokła gleba uniemożliwia ich zdrowy rozwój.
Chcesz, aby twoje krzewy jagody haskap rosły zdrowo? Jeśli przygotujesz im odpowiednie stanowisko będą pięknie kwitły i obficie owocowały. Oto kilka porad:
Zbyt ubogie gleby należy wzbogacić w niezbędne substancje odżywcze,
Glebę o zbyt wysokim współczynniku pH należy zakwasić,
Piaszczysty grunt powinien być wzbogacony obornikiem lub nawozami zielonymi, a ponieważ będzie bardziej przepuszczalny, rośliny posadzone w takiej ziemi powinny być częściej podlewane.
Jagoda haskap rośnie dobrze w glebie o odczynie neutralnym lub lekko kwaśnym. Preferowany zakres pH ziemi waha się od 5,5 do 6,5.
Glebę można zakwasić na kilka sposobów. Oto niektóre z nich:
Podsypanie rośliny kwaśnym torfem,
Zmieszać ziemię z kompostem z domieszką igliwia,
Zastosowanie gotowych nawozów i odżywek, np. siarczanem amonu
Tak jak w przypadku większości krzewów owocowych, wiciokrzew siny dobrze czuje się na stanowisku nasłonecznionym. Jednak do jej niewątpliwych zalet należy również dobra tolerancja półcienia. Odpowiednie nasłonecznienie gwarantuje, że owoce są słodkie, a przy tym tryskają witaminami! Dlatego też sadząc jagodę w swoim ogródku, dokładnie zastanów się nad ulokowaniem swojej
uprawy.
Krzewy jagody haskap lepiej radzą sobie z niskimi temperaturami niż z wysokimi. W gorące i upalne lata liście jagody mogą zostać poparzone przez zbyt wysoką temperaturę. Skutkuje to obniżoną fotosyntezą oraz większą podatnością na choroby (m.in. na mączniaka), a w rezultacie osłabieniem krzewu i mniejszym plonem w kolejnym roku.
Dlatego też w upalne dni warto krzew zabezpieczyć. Przy mniejszych uprawach można zastosować siatki cieniujące. Z naszych obserwacji wynika, że w takich okolicznościach niezwykle istotne jest podlewanie roślin. Utrzymanie właściwej wilgotności gleby sprawia, że krzewy są bardziej wytrzymałe.
Jagoda haskap należy do gatunków szczególnie odpornych na niskie temperatury. Może ona wytrzymać nawet do -45°C! Z kolei młode pędy są w stanie tolerować spadek temperatury do -16°C.
Na szczególną uwagę zasługują kwiaty jagody haskap. Potrafią one wytrzymać mróz sięgający nawet do -8°C! To rzadkość wśród roślin, która sprawia, że krzewy te doskonale
wytrzymują polskie przymrozki.
Różne odmiany jagody haskap mogą kwitnąć i owocować w innych terminach. Różnica może wynosić nawet kilka tygodni! Sadząc krzewy o różnym terminie owocowania możemy sobie zapewnić dostęp do świeżych owoców przez dłuższy czas.