Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej.OK

dowiedz się więcej

Jak zacząć własną uprawę jagody haskap? cz.2.

20.04.2022

Jak zacząć własną uprawę jagody haskap? cz.2.

Owoce jagody haskap należą do najwcześniejszych w sezonie. Pierwsze owoce pojawiają się już w maju, a pełnia owocowania przypada na czerwiec. Zawierają mnóstwo witamin i minerałów, niezwykle korzystnych dla organizmu człowieka, co daje wielkie możliwości wykorzystania jagody haskap jako rośliny dietetycznej, profilaktycznej, a nawet leczniczej.
Jak nawozić jagodę haskap?
Pierwsze kroki w przygotowaniu gleby pod jagodę haskap są bardzo istotne. Prawidłowe podejście do tego procesu prowadzi do sytuacji, w której nawożenie krzewów nie jest konieczne w ciągu 3 pierwszych lat.
Po tym czasie, młode krzewy jagody haskap należy nawozić od 2 do 3 razy w okresie wegetacji. Dzieje się to w poszczególnych częściach roku:
 • początek IV,

 • początek VII,

 • jesień.

Po upływie 6-7 lat krzewy wymagają innej pielęgnacji. Aby dalej rodziły zdrowe, pełnowartościowe owoce, należy je nawozić dwa razy w ciągu danego sezonu - wiosną i jesienią.
Dzięki tym krokom krzew jagody, zaopatrzony w niezbędne minerały i składniki odżywcze, będzie rósł, a owoce będą jeszcze bardziej cieszyć Twoje podniebienie!
Jagoda haskap w uprawie - jak posadzić krzewy?
Do odpowiedniego rozwoju i kwitnienia, każdy krzew jagody potrzebuje odpowiedniej przestrzeni. Zaleca się różne sposoby sadzenia, w zależności od zastosowania krzewów - w uprawie amatorskiej i na plantacje.
W przypadku amatorskiej uprawy należy się trzymać następujących zasad:
 • Odstęp między roślinami powinien wynosić od 1 do 1,5 m.

 • Odległość pomiędzy rzędami powinna oscylować między 2, a 2,5 m

Zadbasz w ten sposób o odpowiednie nasłonecznienie i nawodnienie Twoich roślin. Dzięki temu, krzewy będą rosły swobodnie i rodziły zdrowe, smaczne owoce.
Inne zasady tyczą się uprawy jagody haskap na plantacji. Należy tu zwrócić uwagę na to, czy jagody będą zbierane ręcznie, czy maszynowo.
W przypadku zbioru ręcznego:
 • Odstęp między krzewami powinien wynosić od 1 do 1,5 m,

 • Wolna przestrzeń między rzędami winna zajmować od 2,5 do 3,5 m.

Krzewy podlegające zbiorowi maszynowemu należy rozmieścić następująco:
 • Odległość między roślinami powinna wynieść od 0,5 do 0,8 m,

 • Rzędy powinny być usytuowane w odstępie między 4 a 4,5 m.

Sadzenie jagody haskap - co musisz wiedzieć?
Sadzenie krzewów jagody haskap należy zacząć wczesną wiosną lub jesienią - czyli albo na początku, albo pod koniec okresu wegetacji tej rośliny. Wskazuje się jednak, że ze względu na wczesne rozpoczęcie wegetacji warto sadzić jagodę w okresie jesiennym.
Dobrą wiadomością jest fakt, że sadzonki doniczkowe jagody mogą być wysadzone do gruntu przez cały okres wegetacyjny. Należy jednak wtedy pamiętać o tym, że sadzenie krzewów jagody haskap może się wiązać z większym wysiłkiem w kierunku pielęgnacji roślin.
Przykładowo, sadzenie krzewów jagody haskap w lecie wiąże się z potrzebą ciągłego nawadniania gleby, aby zapewnić jej optymalne warunki do wzrostu. Biorąc pod uwagę wiążące się z tym nakłady finansowe i wysiłek, warto się głęboko zastanowić nad takim krokiem.
Warto również się pochylić nad kluczowymi zaleceniami dotyczącymi sadzenia. W ten sposób rośliny otrzymają niezbędne środowisko, by rosnąć i zdrowo się rozwijać:
 • Dołek, w którym umieszczamy sadzonkę, powinien być na tyle głęboki, by zapobiec podwijaniu się korzeni.

 • Przed posadzeniem warto zmieszać glebę z kwaśnym torfem w proporcji 1:1 na głębokość od 30 do 40 cm.

 • Jeżeli wcześniej nie zadbaliśmy o użyźnienie gleby, należy zrobić to teraz. Można dodać i wymieszać nawóz z glebą lub przekompostowany obornik.

 • Warto rozejrzeć się za sadzonkami od sprawdzonych dostawców. To gwarancja, że roślina jest wysokiej jakości i będzie się rozwijać prawidłowo

 • Po usytuowaniu sadzonki w dołku, koniecznie należy ją obficie podlać.

 • Posadzone krzewy ściółkujemy trocinami, korą sosnową lub kompostem.

Kwitnienie i zapylanie jagody haskap
Kwitnienie jagody haskap należy do najwcześniejszych spośród uprawianych w Polsce roślin gruntowych. W zależności od warunków pogodowych, pierwszych kwiatów możemy się spodziewać między III a IV. Należy jednak pamiętać, że terminarz kwitnienia zależy od wybranej odmiany i przebiegu pogody.
Pamiętaj również, że do prawidłowego zapylenia potrzebujesz przynajmniej dwóch odmian kwitnących w samym czasie. Wynika to z tego, że choć jagoda haskap jest rośliną dwupłciową, wymaga ona zapylenia krzyżowego. Z tego też względu im więcej odmian znajdzie się w Twojej domowej plantacji, tym większego zbioru możesz oczekiwać. Sadząc rośliny tej samej odmiany, możemy się spodziewać, że plon będzie niski nawet mimo obfitego kwitnienia.
Zbiory jagody haskap
W pełni dojrzałe jagody haskap charakteryzują się słodkim, jagodowo-malinowym smakiem z nutą czarnej porzeczki. Jeżeli jagoda jest cierpka, została zebrana zbyt wcześnie. Odpowiedni moment na zbiór przypada w momencie, w którym owoce są w całości niebieskie - także w środku.
Jagoda haskap doskonale znosi przechowywanie w stanie zamrożonym. Jest również doskonałym składnikiem przetworów, soków, a nawet wina!
Uprawa jagody haskap w ogrodzie - ciesz się niezrównanym smakiem!
Jak sami widzicie, uprawa tej jagody nie należy do najbardziej wymagających. Wystarczy pamiętać o omówionych wyżej aspektach, aby pyszne owoce z własnego ogródka zagościły w Twojej codziennej diecie. I to na Twoich warunkach! Dowiedz się więcej o właściwościach tej pysznej jagody, korzystając z naszej Bazy Wiedzy.
jagoda haskap