Jak zacząć własną uprawę jagody haskap? cz.2.

Owoce jagody haskap należą do najwcześniejszych w sezonie. Pierwsze owoce pojawiają się już w maju, a pełnia owocowania przypada na czerwiec. Zawierają mnóstwo witamin i minerałów, niezwykle korzystnych dla organizmu człowieka, co daje wielkie możliwości wykorzystania jagody haskap jako rośliny dietetycznej, profilaktycznej, a nawet leczniczej.

Jak nawozić jagodę haskap?

Pierwsze kroki w przygotowaniu gleby pod jagodę haskap są bardzo istotne. Prawidłowe podejście do tego procesu prowadzi do sytuacji, w której nawożenie krzewów nie jest konieczne w ciągu 3 pierwszych lat.

Po tym czasie, młode krzewy jagody haskap należy nawozić od 2 do 3 razy w okresie wegetacji. Dzieje się to w poszczególnych częściach roku:

  • początek IV,
  • początek VII,
  • jesień.

Po upływie 6-7 lat krzewy wymagają innej pielęgnacji. Aby dalej rodziły zdrowe, pełnowartościowe owoce, należy je nawozić dwa razy w ciągu danego sezonu – wiosną i jesienią.

Dzięki tym krokom krzew jagody, zaopatrzony w niezbędne minerały i składniki odżywcze, będzie rósł, a owoce będą jeszcze bardziej cieszyć Twoje podniebienie!

Jagoda haskap w uprawie – jak posadzić krzewy?

Do odpowiedniego rozwoju i kwitnienia, każdy krzew jagody potrzebuje odpowiedniej przestrzeni. Zaleca się różne sposoby sadzenia, w zależności od zastosowania krzewów – w uprawie amatorskiej i na plantacje.

W przypadku amatorskiej uprawy należy się trzymać następujących zasad:

  • Odstęp między roślinami powinien wynosić od 1 do 1,5 m.
  • Odległość pomiędzy rzędami powinna oscylować między 2, a 2,5 m

Zadbasz w ten sposób o odpowiednie nasłonecznienie i nawodnienie Twoich roślin. Dzięki temu, krzewy będą rosły swobodnie i rodziły zdrowe, smaczne owoce.

Inne zasady tyczą się uprawy jagody haskap na plantacji. Należy tu zwrócić uwagę na to, czy jagody będą zbierane ręcznie, czy maszynowo.

W przypadku zbioru ręcznego:

  • Odstęp między krzewami powinien wynosić od 1 do 1,5 m,
  • Wolna przestrzeń między rzędami winna zajmować od 2,5 do 3,5 m.

Krzewy podlegające zbiorowi maszynowemu należy rozmieścić następująco:

  • Odległość między roślinami powinna wynieść od 0,5 do 0,8 m,
  • Rzędy powinny być usytuowane w odstępie między 4 a 4,5 m.

Sadzenie jagody haskap – co musisz wiedzieć?

Sadzenie krzewów jagody haskap należy zacząć wczesną wiosną lub jesienią – czyli albo na początku, albo pod koniec okresu wegetacji tej rośliny. Wskazuje się jednak, że ze względu na wczesne rozpoczęcie wegetacji warto sadzić jagodę w okresie jesiennym.

Dobrą wiadomością jest fakt, że sadzonki doniczkowe jagody mogą być wysadzone do gruntu przez cały okres wegetacyjny. Należy jednak wtedy pamiętać o tym, że sadzenie krzewów jagody haskap może się wiązać z większym wysiłkiem w kierunku pielęgnacji roślin.

Przykładowo, sadzenie krzewów jagody haskap w lecie wiąże się z potrzebą ciągłego nawadniania gleby, aby zapewnić jej optymalne warunki do wzrostu. Biorąc pod uwagę wiążące się z tym nakłady finansowe i wysiłek, warto się głęboko zastanowić nad takim krokiem.

Warto również się pochylić nad kluczowymi zaleceniami dotyczącymi sadzenia. W ten sposób rośliny otrzymają niezbędne środowisko, by rosnąć i zdrowo się rozwijać:

  • Dołek, w którym umieszczamy sadzonkę, powinien być na tyle głęboki, by zapobiec podwijaniu się korzeni.
  • Przed posadzeniem warto zmieszać glebę z kwaśnym torfem w proporcji 1:1 na głębokość od 30 do 40 cm.
  • Jeżeli wcześniej nie zadbaliśmy o użyźnienie gleby, należy zrobić to teraz. Można dodać i wymieszać nawóz z glebą lub przekompostowany obornik.
  • Warto rozejrzeć się za sadzonkami od sprawdzonych dostawców. To gwarancja, że roślina jest wysokiej jakości i będzie się rozwijać prawidłowo
  • Po usytuowaniu sadzonki w dołku, koniecznie należy ją obficie podlać.
  • Posadzone krzewy ściółkujemy trocinami, korą sosnową lub kompostem.

Kwitnienie i zapylanie jagody haskap

Kwitnienie jagody haskap należy do najwcześniejszych spośród uprawianych w Polsce roślin gruntowych. W zależności od warunków pogodowych, pierwszych kwiatów możemy się spodziewać między III a IV. Należy jednak pamiętać, że terminarz kwitnienia zależy od wybranej odmiany i przebiegu pogody.

Pamiętaj również, że do prawidłowego zapylenia potrzebujesz przynajmniej dwóch odmian kwitnących w samym czasie. Wynika to z tego, że choć jagoda haskap jest rośliną dwupłciową, wymaga ona zapylenia krzyżowego. Z tego też względu im więcej odmian znajdzie się w Twojej domowej plantacji, tym większego zbioru możesz oczekiwać. Sadząc rośliny tej samej odmiany, możemy się spodziewać, że plon będzie niski nawet mimo obfitego kwitnienia.

Zbiory jagody haskap

W pełni dojrzałe jagody haskap charakteryzują się słodkim, jagodowo-malinowym smakiem z nutą czarnej porzeczki. Jeżeli jagoda jest cierpka, została zebrana zbyt wcześnie. Odpowiedni moment na zbiór przypada w momencie, w którym owoce są w całości niebieskie – także w środku.

Jagoda haskap doskonale znosi przechowywanie w stanie zamrożonym. Jest również doskonałym składnikiem przetworów, soków, a nawet wina!

Uprawa jagody haskap w ogrodzie – ciesz się niezrównanym smakiem!

Jak sami widzicie, uprawa tej jagody nie należy do najbardziej wymagających. Wystarczy pamiętać o omówionych wyżej aspektach, aby pyszne owoce z własnego ogródka zagościły w Twojej codziennej diecie. I to na Twoich warunkach! Dowiedz się więcej o właściwościach tej pysznej jagody, korzystając z naszej Bazy Wiedzy.